Vzkaz pro maminky dospívajících dcer...

13.09.2019

Obě moje dcery mi už mnohokrát smutně vyprávěly, jak velké a nepříjemné menstruační obtíže mají některé jejich spolužačky a kamarádky. Největším trápením bývají menstruační bolesti a křeče, které mohou být tak nesnesitelné, že vedou i k omdlévání a dívka musí dokonce vyhledat lékařskou pohotovost. A jejich maminky jim na to prý říkají: "...to je normální, jsi přeci ženská, to musíš vydržet, s tím se nedá nic dělat..." A když zajdou pro pomoc na gynekologii, moc se toho nedozví. Lékař nasadí hormonální léčbu, byť by měla dívka pod patnáct let. To je bohužel běžná praxe.

Možností, jak se vyhnout hormonální substituční léčbě a přirozenou cestou harmonizovat ženské hormony, je cvičení Hormonální jógy, které velice rychle upravuje cyklus, jeho pravidelnost, odstraňuje nepříjemné projevy jako jsou křeče, bolesti podbřišku, silné krvácení, nepravidelnost, nepříjemný premenstruační syndrom, výkyvy nálad, strachy, nejistotu, stavy paniky, depresivitu, nadměrné ochlupení, potíže s pletí a mnohé další obtíže, které znepříjemňují život žen, nejen v období dospívání. Zde pouze platí zásada, že pokud mladá dívka ještě nežije pohlavním životem nebo má pod 15 roků (cvičení zvyšuje libido), má cvičit pouze do vymizení příznaků. Když mluví zakladatelka Hormonální jógy paní Dinah Rodrigues o hormonální nevyrovnováze v rámci menstruačního cyklu, vždy mávne rukou, usměje se a řekne: "Tohle spavit je hračka".

Klasická medicína se zaměřuje pouze na fyzickou rovinu. Nikdo nezkoumá, jak se těmto mladým dívkám celkově v životě daří, co je trápí, jak přijímají své dospívání a hlavně svou ženskost, jak jsou na tom s únavou či energií. K tomu vysoké nároky ve škole, později v zaměstnání, očekávání okolí, rodičů. Sportovat je nesmírně důležité, ale z rekreačního sportu se dnes stává téměř vrcholový, při něm si ženy ale výrazně zvyšují hladinu testosteronu. Jak se má pak dařit ženskému zdraví? Tvrdost sama k sobě si my ženy často pěstuje už od dětství. Uspět a obstát v tomto světě zaměřeném na výkon není nic jednoduchého. A tak přestože jsme ženy, žijeme mužským, jangovým principem a nepřipadá to nikomu divné, naopak.

Proto bych moc ráda vzkázala všem maminkám: "Buďme svým dcerám dobrým příkladem, jak pečovat o své ženské zdraví, popozme jim učit se vnímat své tělo, jeho cykličnost, svou ženskou energii a sílu." Přeji vám a vašim dceruškám hodně zdraví a lásky:)