VDĚČNÁ JAKO JOGÍNI?

09.12.2021

VDĚČNÁ JAKO JOGÍNI?

Cosmopolitan prosinec 2021
Odpovídá Petra Zbořilová, lektorka hormonální jógy, hormonalnijogakurzy.cz.

Jak přistupuje hormonální jóga k vděčnosti? "Pokud chci, aby se vděčnost stala přirozenou součástí mého života, jóga je skvělým základem, prostředkem. Učí nás zastavit se, ztišit se, ponořit se do sebe, věnovat si pozornost. My ženy jsme často sebekritické, klademe na sebe vysoké nároky, plníme očekávání druhých. Tuto tvrdost si ale bohužel nastavujeme samy. Na svých kurzech si všímám, že některé ženy úplně poprvé v životě zažívají, jaké to skutečně je procítit své tělo, svůj dech, napojit se na sebe sama." Jak souvisí napojení na vlastní nitro s vděkem?

"Hormonální jóga navrací ženy do jejich přirozené ženské energie a síly. Ženy se tak učí prožívat hluboké pocity vděčnosti a laskavosti k sobě a ke svému tělu. Změnit postoj k sobě je to nejdůležitější. Pak zmíněná tvrdost pozvolna mizí. Nádherné na vděčnosti je, že nás učí přijmout se přesně takové, jaké jsme. Učí nás laskavosti k sobě. Být tím, kým jsme. A najednou se začne lepšit zdraví, upraví se třeba potíže s menstruací, vyladí se psychika, přichází vytoužené miminko, život prožíváme s větší lehkostí a radostněji... Teprve když začnu milovat sama sebe, začnu milovat svůj život a vážit si ho."

V podstatě tedy potřebujeme vyjadřovat díky? "Náš život by neměl být jen o tom hmotném, nutně potřebujeme zažívat i stavy sebepřesahu, kontemplace. Vděčnost se může stát naším každodenním rituálem, vnitřním zastavením nebo součástí našeho cvičení. Nemusí být vždy spojena jen se slovy, nemusím si vyjmenovávat, za co všechno jsem vděčná, že můžu dýchat, že mám co jíst, že mám dvě ruce - ten výčet by byl nejspíš nekonečný..."

Můžu tedy svůj vděk za zdravé končetiny či za plodnost dát najevo i beze slov, přímo cvičením? "Vděčnost je hluboký vnitřní pocit, který vychází z našeho srdce a prostupuje celým naším tělem. Především při závěrečných relaxacích nebo při dechových a protistresových technikách, které ještě zvyšují účinnost celé cvičební sestavy hormonální jógy, ženy prociťují hluboké spojení se sebou. A v tomto napojení je vždy obrovská dávka vděčnosti. Lehkost, úleva, sebepřijetí... Já jsem, jsem součástí celku. Umění uvědomovat si a pěstovat vděčnost přeji každé ženě, která hledá úctu a lásku k sobě. A s vděčností jde ruku v ruce i důvěra. Důvěra v sebe, ve svou sílu, ve své zdraví."