Nejsme divné, jsme jen cyklické

26.03.2018
Znáte to také? Někdy máte pocit, že byste doběhla až na konec světa a zpátky. Podruhé se podíváte sama na sebe do zrcadla a řeknete si "Teda, dneska vypadám dobře." Potřetí se podíváte zase do zrcadla a řeknete si: "Pro boha, jsem to vůbec já? Proč někdy vypadám tak dobře a jindy takto?!" Místo toho, abyste vyrazila mezi lidi, raději zalezete do soukromí a máte neuvěřitelnou chuť něco tvořit, namalovat obraz nebo začít psát knihu. Proč máte někdy chuť nejraději se zachumlat do teplé deky, usadit se do pohodlného křesla, usrkávat svařák, relaxovat a prostě nic nedělat? Jsme v tom všechny nastejno.


Jsme v tom všechny nastejno

Ano, nejste jediná, tyto etapy v životě máme všechny. Jsme totiž cyklické ženy. Všechny. Ne, nejsme divné. Občas máme pocit otupělosti a divíme se, jak jsme mohly vylézt základní školu, jindy se zase samy sebe ptáme, proč jsme si neudělaly ten doktorát.

Muži mají pravdu, nálada se nám střídá jako roční období

Představte si čtyři roční období - jaro, léto, podzim, zima. Které máte nejraději? Jaro? Léto? Podzim? Proč řada z vás a priori odsoudí zimu? Pojďme si to vysvětlit na menstruačním cyklu, je to totiž úplně stejné.

Na jaře jsme plné života, jsme dynamické

Co cítíte na "jaře"? Příval nové energie? Všechno se probouzí a ano, vy máte dostatek sil doběhnout na konec světa a zpátky. Jste dynamické, protože se nacházíte v dynamické fázi, respektive v předovulační fázi, která nastupuje po menstruaci. Všechno krásně zvládáte.

V létě jsme bohyněmi plodnosti

V "létě" máte chuť obléci si sexy šaty, zvolíte odvážnější rtěnku nebo výrazný šperk, na který jindy nemáte odvahu, vyrazíte třeba na nákupy něco hezkého si dopřát, muži se za vámi otáčí. A cítíte se jako bohyně. Máte chuť milovat se ráno i večer, a kdyby to šlo a vy nebyla v práci, tak možná i odpoledne. V tomto období nepopiratelně bohyní jste, protože podvědomě chcete být oplodněna, právě vám totiž dozrává vajíčko a vy se nacházíte ve fázi ovulační. 

Podzim z vás dokáže udělat umělkyni

Na "podzim" vás inspiruje mnoho věcí. To podzimně zabarvené listí, dozrávající hrozny ve vinohradě, všechno je tak krásné, ale vy jako byste do tohoto dokonalého světa nezapadala. Jste sama k sobě kritická, jste naštvaná na vyčuhující kudrliny z drdolu, tuk na břiše se vám zdá tak nějak tučnější. Navlečete si volné triko a vrhnete se do něčeho tvořivého, na co jste dlouho neměla čas, přestavíte doma nebo v kanceláři nábytek nebo vyzkoušíte nový recept na bábovku. Ta kritičnost k sobě samotné, ta schopnost vytvořit dokonalé dílo. I když máte pocit, že to nejste vy, jste to zase jenom vy, ale vy v premenstruační fázi neboli kreativní.

V zimě se cítíte jako medvědice

A když přijde "zima"? Ano, skutečně, možná vám bude zima, nic se vám nechce dělat, máte chuť odpočívat a zimu prospat jako medvěd. A možná se také jako medvěd cítíte. I tato medvědí fáze je normální. Je to totiž menstruační fáze, při které dochází k menstruaci, nebo sněžení, chcete-li. Vychutnejte si těchto pár dnů. U teplého čaje, s knížkou... Nevyčítejte si, že se vám nechce do cvičení. Krásně si odpočiňte.

Všechno do sebe dokonale zapadá

Vidíte, že má naše chování logiku. Že se naše tělo chová v souladu s přírodou. Nebuďte tedy na sebe přísné, když se vám nedaří vymyslet úderný slogan, nenuťte se být za každou cenu kreativní, když potřebujete odpočívat. Je to stejné jako když jedete na kole z kopečka, frčí to dolů jedna radost, ale pak, chtě nechtě, musíte šlápnout do pedálů a dřít se nahoru a nemusíte se stydět za to, když v polovině kopce z kola slezete a půjdete po svých, hlavně že vrcholu dosáhnete, no ne?

Každá fáze je darem

Nesmíte ani jednu z těchto fází vnímat jako prokletí. Každá z nich je dar, je potřeba z nich jen ve správný čas vytěžit maximum. Každá fáze má své pro, nezaměřujte se jen na jejich proti. Buďte ve správný čas energické, sexy kočky, kreativní a neopomíjejte odpočinek. Pokud si neodpočinete ve fázi menstruační, nebudete mít dostatek sil na další fáze a ty budou stát za starou bačkoru, i když mají předpoklad dostat vás na vrchol. Nebuďte hluché ke svému tělu, když vám samo říká, co potřebuje. A naši nejbližší určitě ocení naši spokojenost. A možná se v nás i trochu líp vyznají :)