JÓGA pro červen

19.06.2020

My ženy jsme ovlivňovány nejen měsíčním - lunárním cyklem, ale taky cyklem ročním. Měsíc červen je ve znamení oslabené dráhy tenkého střeva a 3. čakry (solární, pupeční čakry). Chci všechno zvládnout sama, jsem k sobě přísná, hodně kritická, všechno příliš analyzuji, v mém životě je stále stres, špatně dýchám nebo spíš nedýchám? To všechno mému tenkému střevu škodí.

DECH
Tenké střevo nejvíce oslabuje stres a stres se projevuje mělkým dýcháním. Je důležité naučit se správně dýchat, protože dech je základ zdraví a zdroj životní energie. Z dechových technik je skvělá např. dech Bhástrika - kovářské měchy (72x za den). Hrudní uzávěr - Uddijána bandha je úžasná pro všechny trávicí orgány (3x za den). Nám dobře známé techniky z Hormonální jógy:)

STRAVA
V tento čas je dobé omezit pití kávy, naopak pít dostatek čisté vody, zelený čaj, ovocné šťávy. Příroda je moudrá, pro tenké střevo je výborné všechno ovoce, zelenina a bylinky, která právě teď dozrávají. Hlavně ty červené barvy jako jahody, třešně, rybíz... Kysané mléčné výrobky zajišťují správnou mikroflóru ve střevě - ne nadarmo se říká, že střeva jsou náš druhý mozek. Klíčovým orgánem naší imunity jsou právě střeva.

JÓGOVÁ POZICE PRO ČERVEN
Jógová pozice MOTÝLEK v předklonu nám pomáhá působit na akupunkturní dráhu tenkého střeva. Doba pro harmonizaci dráhy tenkého střeva je mezi 13 a 15hodinou. Jak na to: Posadíme se do sedu s rovnou páteří, pokrčíme nohy, spojíme chodidla a rozevřeme kolena od sebe jako motýlí křídla, rukama obejmeme spojené špičky nohou a přitáhneme paty k rozkroku. Propleteme prsty na rukách a malíčky tlačí konečky proti sobě. S výdechem předkláníme trup a v této pozici plynule dýcháme. Zůstáváme pár minut, dokud je nám to příjemné.

Nebo upravená pozice DÍTĚTE: Posaďte se do sedu na patách, páteř je vzpřímená, ruce na stehnech. Zavřete oči a uvolněte celé tělo. S nádechem vzpažte. S výdechem se pomalu s rovnými zády předklánějte, až se čelo dotkne podložky (nebo si vypodložte čelo polštářkem). Pohyb vychází z kyčlí. Zapažte, paže položte podél těla, dlaně směřují vzhůru. Dýchejte normálně a zůstaňte v této poloze tak dlouho, jak je vám to příjemné. Zavřete oči a vědomě uvolňujte celé tělo.

VŮNĚ
Pro měsíc červen je výborná třeba právě kvetoucí levandule. Pěstujete si na zahrádce, v truhlíku nebo používáte éterický olejíček? Vůně skvěle ovlivňují naši psychiku:)