Jak poznám, že je mé pánevní dno v pořádku?
Naše pánevní dno tvoří několik vrstev, můžeme si je představit jako krásnou svalovou květinu, třeba pivoňku... Tyto svaly jsou tvořeny příčně pruhovanou svalovinou, proto není důvod, proč bychom je vůlí nemohly ovládat. Ale jak můžu ovládat něco, co ani pořádně nevnímám? Nevím, jak ho vůbec mám najít a ani moc netuším, k čemu je vlastně v mém těle dobré? Bezesporu největší kámen úrazu naší západní medicíny je, že své tělo necítíme, nevnímáme...
A jak vlasně poznám, že je mé pánevní dno v pořádku?
Pokud jsou mé svaly pánevního dna v pořádku, nemusím se obávat nechtěného úniku moči. Dnes je inkontinence považovaná za jednu z nejběžnějších urologických potíží u žen ve středním a vyšším věku. Největší riziko inkontinence u žen bývá v období těhotenstvní, po porodu, v menopauze a samozřejmě s přibývajícím věkem. Za varovné už považujeme nechtěný únik moči při kýchnutí, zakašlání, zvednutí břemene, smíchu, běhu, poskočení, vstávání z křesla... Proto je dobré vědět, že cvičením pánevního dna se velice rychle dá pánevní dno opět do kondice a potíže se nebudou prohlubovat.
Nedávno jsem se zúčastnila školení, které pořádal významný distributor inkontinenčích pomůcek pro dospělé. Sám uznal, že pokud by lidé zavčas byli informováni a naučili by se jednoduchá cvičení na posílení pánevního dna, vůbec by nebylo potřeba používat inkontineční vložky a pleny v tak obrovském množství. Ale televizní reklama nám trpělivě vysvětluje, že používání inko pomůcek je velmi elegantí řešení. A také do domovů pro seniory a do nemocnic by už nepřijížděla velká nákladní auta plná kvalitních inkopomůcek. A umíte si představit, že by vás v domově pro seniory učili cvičit pánevní dno? Toto téma je ještě stále tabu. A byl by ve vyšším věku o takové cvičení vůbec zájem a co teprv ze strany seniorů mužů. Ano, i muži mají pánevní dno :) Ono je asi pro celý systém nejjednodušší nevyčnívat z davu, překonat ty nepříjemné pocity ponížení a na "plínečku" si zkrátka zvyknout. Nebo pro sebe můžu udělat něco hned?
Jak se vlasně daří mým ženským orgánům? Stres se neukládá jen za krkem. Když je pánevní dno stažené vlivem stresu, neustálého napětí, sedavého zaměstnání, traumatu... jak se pak daří mým ženským orgánům? Celá oblast malé pánve se stáhne, není tam dostatek místa a orgány se můžou "přeskládat". Vejcovody jsou stažené, nemají dostatek místa pro přirozený pohyb, který je nutný k "dostrkání" oplodněného vajíčka do dělohy. Děloha se může zaklonit a embryo se neusadí. A pro růst miminka vlasně není v bříšku místo. To, že se dobře daří mým žeským orgánům se projevuje bezproblémovou menstruací, ovulací i otěhotněním. Proto je nesmírně důležité pánevní dno nejprve uvolnit a teprve potom aktivovat cvičením. Cvičení napomáhá k prokrvení pánve.
A co radost ze života a vášeň? Říkáte si, kam se poděla moje dřívější spalující vášeň? Nebo jsem ji vlastně nikdy ani nepoznala? Pokud u vás pohasíná zájem o intimmní chvilky, snižuje se libido, pociťujete suchost vagíny, potom dochází k poklesu ženských pohlavních hormonů - estrogenů. A co moje věčná únava, vyhoření z každodenních povinností? Ano, i tato oblast vypovídá o tom, jestli je mé pánevní dno v pořádku. Centrem ženského zdraví, síly a životní energie je totiž naše pánev. Ale to nám naše maminky asi úplně nevysvětlily:). Zaměřením pozornosti, relaxací a cvičením je možné opět tyto síly oživit, posílit a opět se moci radovat ze života. Co tak do tajů své pánve nahlédnout?
